Buzdolabı Su Akıtıyor

Buzdolabı Su Akıtıyor

Buzdolabı Su Akıtıyor. Buzdolabınız bir baktınız ki su akıtmaya başlamış ve nasıl olduğuna anlam veremediniz.

Dilerseniz ne gibi arızalar sonucu bu arızayı verdiğine bakalım

 • Buzdolabının kapağı çok açılıp kapandığında yapabilir
 • Buzdolabının drenaj borusu tıkandığı için iç bölgeden su akıtmaya başlar.

Tecrübeli Kadromuz ile Müşterilerin Tüm Gereksinimlerine En Üst Düzeyde Yanıt Verilmekteyiz. Alt Yapımızla, Sizlere En Uygun Hizmeti Sunan; Hak Ettiğiniz Kaliteyi Sağlayan ve Entegre Hizmet Anlayışıyla Fark Yaratan Ulusal Bir Kurumuz.

Sorunun Çözümü Artık Çok Kolay. 24 saat içinde KESİN ÇÖZÜM. Fabrikanın onayladığı ORİJİNAL YEDEK PARÇA kullanılarak cihazlarınızın ömrü daha Uzun. Hem de yapılan işlemlerin hepsi 12 ay GARANTİ Kapsamında.

Buzdolabının nasıl soğutma yaptığını kısa ve anlaşılır bir şekilde inceleyelim

 • Buzdolabının motordan gelen gazlar, borular aracılığı ile, soğutma bölümüne, yani üst hazneye, soğukluk gelir.
 • Buzdolabı, buzluk kısmından bütün buzdolabını bir pervane yardımıyla soğutur.
 • Bu pervane aralıklı çalışır ve alt hazneye soğuk üfler.
 • Üst hazne, istediğimiz soğukluk çerçevesinde, kademeli soğuma yapar ve soğuma yapmadığı zamanlarda, ayarlanmış zamanlarda rezistans çalışır
 • Rezistans üst hazne buz tutmasın diye, timer ile ayarlanmış zamanla, günde bir kaç sefer çalışarak buzu eritir. (timer :kimi modeller de günde 1 sefer kimi modeller de ise 2-3 sefer çalışır)
  • Yeni modellerde timer yoktur,  Bu işlemi ana kart yapar
 • Eriyen bu buz, küçük bir delikten,bir boru (drenaj borusu) aracılığı ile motorun üstünde ki buhar kabına gider. 
 • Motorun sıcaklığı ile bu kaba gelen su buhar olup gider.
 • Buzdolabı, ömrü boyunca kabaca bu şekilde çalışmaktadır.
 • Buzdolabı motoru, aralıklı çalış ve durur, kendini dinlendirir. Bunu otomatik bir şekilde gerçekleştirir. Isınmaya başladığında Fan aracılığıyla, motoru soğutarak, daha sağlıklı çalışmasını sağlar. 
 • Gelen elektrik, direk ana karta gelerek, bütün buzdolabı sistemini kodlanmış olarak ana karta yüklenmiştir. 
 • Kullanıcılar sadece sıcaklığı ve soğukluğu ayarlama yetkisi verilmiştir. Yazlık ve kışlık modda olarak ayarlanmasına müsaade edilmiştir. 
 • İyi günlerde kullanınız.

Buzdolabından su akıtıyor arızası nasıl oluşuyor.

Yukarıda buzdolabının soğutmasını kısa ve anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalıştık. Şimdi isi ne gibi arızalar sonucu buzdolabından su akıtmaya başlar, bunu inceleyeceğiz

 • Dolap kapağı açılık kapanması sonucu drenaj borusu tıkanabiliyor.
  • Dolap kapağının devamlı açılıp kapanması sonucunda, Havada bulunan tozların dolap içerisinde gezer. Drenaj hortumu içerisinde buz tutan kütleye yapışarak  kalıp halinde bir kütle oluşmasına sebep olur. 
  • Tıkanan bu borunun açılası gerekmektedir.
 • Isıtarak buzlanmayı eriten ısıtıcının çalışmaması veya başka bir sensörün arızalanması sonucu; buzlanma oluşmaya başlar
 • Haliyle drenaj borusunda da buzlanma oluşmaya başlar ve tıkanıklık oluşur
 • Bu tıkanıklık sonucu eriyen buzların, drenaj borusundan, yani su tahliye borusundan, akamadığı için, buzdolabının iç bölgelerinden su akmaya başlar.
 • Eriyen su, buzdolabının, herhangi bir bölümünden akmaya da başlayabilir.
 • Buzdolabının su akmaya başlaması sadece yukarıda bahsetmiş olduğumuz arızalardan kaynaklı olmayabilir. 
  • Buzdolabının kapağındaki contanın bozulması sonucunda, hava alan buzdolabı terleme yapabilir. Bu gelen sıcak hava soğuk havayla karşılaşınca terleme yapar ve damlama yapar. 

Buzdolabı nasıl kullanılmalıdır

 • Akım düzenleyicinizi mutlaka alın. Motor ve Beyin arızalarının başlıca sebebi dalgalı gelen elektriktir.
 • Buzdolabınızın arkasının duvara mesafesi en az 15 cm mesafe olması gerekir. Motor rahat çalışmalı.
 • Buzdolabını güneş görmemeli ve serin bir yerde olmasında fayda var. Dış ortam sıcaklığı çalışmasını etkiler.
 • Buzdolabını tıka basa doldurmayın. Tıka basa dolu olan dolabın soğuması zor olacağından motor devamlı çalışmak zorunda kalacaktır.
 • Soğutma derecelerini en son seviyeye getirmekten kaçının
 • Dolap kapağının kapanmasına dikkat edin. Dolap kapağı eğer tam kapanmıyorsa ivedilikle usta çağırın.
 • En az yılda 1 defa olmak kaydıyla Motor su kabı, motor, fan ve dış kondanser temizliğini yapınız. Yapamıyorsanız yaptırınız.
 • Buzdolabı kapağına aşırı yük koymayınız. Zamanla kapak sabitliğini kaybeder ve hava alır. Sırasıyla arızalara sebebiyet verir.
 • Dolabınızda ağzı açık ürün saklamayınız. Ürünlerin kokuları karışarak dolaba siner ve dolaba sinen bu kokunun çıkartılması sizin için zor olur.

Buzdolabı Temizliği Ve Bakımı Nasıl Yapılır 

sorusunun cevabı aslında planlı ve belirli adımlar izlendiğinde sizler için kolay bir aktiviteye dönüşebilir. Mutfaklarımızda yer alan buzdolapları, tüm gün ve gece boyunca ev halkının ağır yükünü çekmektedir aslında. Gün içinde sayısız kez açılan buzdolabı kapağı, dolabın ısısını ve çalışma randımanını etkilerken, içinde bulunan yiyeceklerin de sağlıklı bir şekilde korunmasını etkileyebilir.

Bilimum tatlı – tuzlu yemek kokuları, sebzelerin, et ya da balıkların partikülleri ve bu ürünlerin yaydığı gazlar, koku ve atık madde halinde buzdolaplarının içinde birikir durur. Bu da zamanla (buzdolapları belirli periyodlarla temizlenmediğinde) buzdolaplarında bakterilerin ve kötü kokuların oluşmasına neden olur.

Buzdolaplarında saklanan gıdalar için buzdolabı; ısısı, hava sirkülasyonu ve fonksiyonelliği ve elbette temizliği çok önemlidir. Ağzı açık kaplarda saklanan yiyecekler, yıkanmadan dolaba konan besin maddeleri, yumurta  – et – balık – tavuk – süt ürünleri,  dolaba dökülen ve sızan yiyecek sıvıları buzdolaplarında kötü koku oluşturarak bakterileri üremesine neden olur. Bunun önüne geçmek içinse periyodik olarak buzdolaplarını temizlemek gerekir.

Buzdolabı Nasıl Temizlenir?

Temizlik sırasında asla  gaz, benzin ve benzeri maddeleri kullanmamalısınız. Temizlik öncesi herhangi bir buzdolabı arızalanmasına karşın önlem olarak mutlaka cihazın fişini çekmelisiniz. ( Eğer buzdolabınız deep freeze özelliklerine sahip olmayan ve karlanma yapan eski tip buzdolaplarındansa temizlikten 1 – 2 saat öncesinde fişini çekerek çözdürmelisiniz) Temizleme işlemine başlamadan önce ürünün fişini çekmenizi tavsiye ederiz. Temizliğe başlamadan önce çözülme ve bozulma riski olan ürünleri başka bir soğutucuya almanızı öneririz.

İlk adımda özellikle dondurulmuş ürünleri,  balık, et, konserve türevlerini buz kaplarında tutabilirsiniz. 2. Adımda buzdolabında dip – köşe temizliği yapabilmek için buzdolabınızı tamamen boşaltmalısınız. Boşalttığınız bu aparatları, köpüren hijyen maddelerle temizleyerek durulayabilirsiniz. 3. Adımda yumurtalık, raf, sebzelik bölümlerini, kahvaltılık çekmecelerini çıkarabilirsiniz.

Buzdolabı Temizliğinde Kimyasal Arındırıcılar Kullanılmalı mıdır?

Buzdolaplarının kullanım kılavuzlarını incelediğinizde çamaşır suyu, yüzey temizleyici gibi aşındırıcı kimyasalların kullanılmaması tavsiye edilir. Bunun sebebi buzdolaplarının cam ve plastik yüzeylerinin koruyucu filmle kaplanmış olmasıdır. Bu gibi aşındırıcı kimyasalları kullandığınızda buzdolabının iç yüzeyindeki koruyucu film tabakası zarar gördüğü gibi çizilir.

Öte yandan buzdolaplarının köşe kısımlarına, raf altlarına ve pürüzlü yüzeylerine toz, kir partikülleri ve bakteriler kolaylıkla yerleşebilir. Bu yüzden sadece su ile temizlemeniz de yeterli olmayacaktır. Bunun yerine buzdolabını temizlerken karbonatlı veya sirkeli su karışımı yaparak kullanabilirsiniz.

Temizden Kirliye Adım Adım

Buzdolabı temizliğindeki en temel adım temizden kirliye doğru bir dizgi izlemektir.  Örneğin sıralamada ilk olarak dolabınızın sebzelik,  kahvaltılık, yumurtalık bölümlerini temizleyebilir, ardından sırasıyla yan iç duvar kısımlarını, kapaklarda yer alan rafları sonrasında da dondurucu kısmını silebilirsiniz. Silme işlemi bitince dolap içi ıslak bırakılmamalı ve kurulanmalıdır. Ardından çıkararak temizlediğiniz aparatları kurulayarak yerine yerleştirebilirsiniz. Sıra buzdolabının dış yüzeylerine, kapak kısmına, tutma kısmına ve yan dış yüzeylerine geldi.  Bu kısımları da deterjanlı bezle silip kurulayabilirsiniz.

Buzdolabından Kötü Kokuları Çıkarmanın Yöntemi Nedir?

Her şeye rağmen dolabınızda et – balık – yumurta gibi bozulduğunda inatçı kokular bırakan besin artıklarından dolabınıza sinmiş kötü kokular kalmış olabilir.

Bu durumda;

 • Bir miktar kullanılmış çay poşetini açık bir kaba koyup dolapta bekletebilirsiniz.
 • Yine bir miktar kuru kahveyi buzdolabının bir köşesine yerleştirebilirsiniz. Kuru kahve kötü kokuları çekme özelliği ile tanınmaktadır.

Buzdolabı Temizlerken Asla Yapmamanız Gerekenler

Temizleme işlemi sırasında asla keskin ve aşındırıcı aletler, deterjan ya da cila gibi maddeler kullanmamalısınız. Buzdolabınızın içini ılık su ile silerek sonrasında iyice kurulayınız. Buzdolabı temizliğinde arındırıcı karışım olarak; bir çay kaşığı sodyum bikarbonatı yarım litre suda çözerek temizlik çözelti sıvısı elde edebilirsiniz. Lamba muhafazasına ve diğer elektrikli kısımlara asla su değdirmemelisiniz. Kapı raflarını çıkarırken üzerini boşaltmalı ve diret olarak çekmeden yukarı doğru kaldırarak tabandan çıkarmalısınız. Buzdolabında inatçı lekeler ve kötü kokular oluşmaması için sıvı yağları veya pişmiş yağlı yemekleri buzdolabınıza ağzı açık kaplarda koymamalısınız. Bu içeriğimizde de sizlere Buzdolabı Temizliği Ve Bakımı Nasıl Yapılır sorusuna yanıt aradık.

Buzdolabı Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
Destek Hattı
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?