Bulaşıklar Lekili Çıkıyor

Bulaşıklar lekeli çıkıyor. Makine temizleyici kullanın. Kaliteli deterjan kullanın. Makine tuzu devamlı dolu dolu olsun. Eğer Hala Makineniz bulaşıkları lekeli ıkartıyorsa Makinenizin bakıma ihtiyacı var demektir.

Günün hem Arayarak Hem de WHATSAPP dan iletişime geçip, BilgiFiyat veya Randevu alabilirsiniz!

Bulaşık makinesi bulaşıklarda su ve kireç lekeleri bırakıyor

Bulaşıklar lekeli çıkıyor. Bulaşık makineniz bulaşıkların üzerinde su ve kireç lekeleri bırakıyorsa aşağıda size önereceğimiz adımları izleyerek bu konuya çözüm bulabilirsiniz.

Makinenizin tuz haznesine tuz eklediyseniz ve makine içerisine taştıysa temizleyin. Kısa bir yıkama programı seçtiğinizde ya da makinenin kapağını hemen açtığınızda su ve kireç lekeleri kalabilir. Ayrıca yıkanacak gereçler sepetlere hatalı yerleştirilmiş, parlatıcınız bitmiş ya da parlatıcı ayarı düşük kalmış olabilir. Tüm bu adımları kontrol edin.

Tuz miktarı

Makinenizin alt sepetini çektiğinizde sol alt tarafta bulunan hazneye yakın zamanda tuz eklediyseniz dışarıya taşmış olabilir. Bunun için makineyi ön yıkama programında boş şekilde çalıştırarak makine içine dökülen tuzları temizleyin. Kapak altında kalan tuz taneleri ön yıkama adımında eriyeceği ve kapak gevşeyebileceği için program sonunda kapağı bir kez daha kontrol edin. Son olarak kapağı sağa doğru çevirerek sıkıca kapayın.

Program seçimi

Kısa programlarda kurutma işlemi yetersiz kalabileceği için bulaşıkların üzerinde su lekeleri görebilirsiniz. Makinenizi yoğun yıkama programında çalıştırmayı deneyin. Yıkama bittikten sonra makinenizin kapağını açın ve buhar çıkışı için 10-15 dakika süreyle havalandırın. Sonrasında kapağı kapatın ve 30 dakika bekledikten sonra tekrar açıp bulaşıklarınızı içinden alın.

Bulaşıkların makineye yerleştirilmesi

Bulaşıklarınızı makinenizin sepetlerine herhangi bir yıkama yapmadan, sadece yoğun kir kalıntılarını silecek şekilde yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Deterjanınız herhangi bir kir tabakasını hedef almak yerine bardak ve tabaklarınıza zarar verip üzerlerinde leke bırakacağı için bulaşıkları aşırı temiz şekilde yerleştirmemeye dikkat edin.

Parlatıcı ekleme

Parlatıcınız bittiyse bulaşıkların üzerinde su lekeleri kalabilir.

Görseldeki gibi deterjan gözü olan bir makineniz varsa deterjan koyduğunuz haznenin yanında bulunan parlatıcı haznesini önündeki tuşa basarak açın. Max yazan seviyeye kadar parlatıcı ekleyin ve kapağı kapayın.

Parlatıcı ayarını yükseltme

Makinenizin parlatıcı ayarı düşükse bulaşıklarınızın üzerinde su lekeleri kalabilir. Bu durumu önlemek için öncelikle makinenizin kapağını açın. Deterjan koyduğunuz haznenin yanında bulunan parlatıcı haznesini önündeki tuşa basarak ya da sola çevirerek açın. 1 ile 6 arasında olan parlatıcı ayarını elinizle çevirerek bir üst sayıya getirin ve kapağı kapayın. (Parlatıcı ayarı fabrika çıkışında 3 ya da 4 konumuna getirilmiştir.)

Bulaşık makinesinden bardaklar ve tabaklar lekeli çıkıyor.

Bulaşıklar neden lekeli çıkıyor?

Bulaşıklar lekeli çıkıyor arızasının giderilmesi

Bulaşık makinesinin tuzunu doldurmayı unutmayın. Kullandığınız parlatıcı ve tabletler muhakkak kaliteli olsun. Kalitesiz tabletler makinede tam erime yapmıyor. Bulaşık makinesi sisteminde birikmeler yapıyor ve tıkanıklıklar oluyor.

Bulaşık makinesinin çalışmamasında ki sebeplerin biri de kullanılan kötü deterjanlardır.

Bulaşık makinesi çalışmamasının sebeplerden biri de tuzun eksik olması. Bulaşık makinesi tuzun eksik olması kireçlenme olmasına sebebiyet verir. Az çalıştırılan bulaşık makinelerinde tıkanmalar oluyor ve Bulaşık makinesinin çalışmamasının sebebi oluyor.

Bulaşık Makinenizin diğer arızaları için Bulaşık Makinesi Servisi sayfamıza gidebilir, diğer arızalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.