Bulaşık Makinesi Su Boşaltmıyor!

Bulaşık makinesi suyu boşaltmıyor arızası bulaşık makinesi su tahliye pompasının arızalanmasından kaynaklı oluşur.

Su tahliye pompası neden arızalanır onu inceleyelim..

 1. En önemli sorun bulaşıkların yemek artıklarıyla dolu olmasıdır. Pompa motorunu gelen artıklar bulaşık makinesi pompa motorunu bozar ve sonucunda ‘bulaşık makinem suyu boşaltmayacaktır
 2. Bulaşık makinesini tabak çanakları yerleştirirken daha seyrek yerleştirmekde fayda vardır. Bulaşık makinesi yıkamaya başladığı zaman tazyikli suyla yıkamaya başlar ve tabak çanağı yerinden oynatır. Bardaklar veya tabaklar sallandıkça birbirine çarpar ve kırılmalar olur. Bu kırılmalar sonucu pompa motoruna cam veya tabak parçaları gider. Bulaşık makinesi pompa motoru tıkanır ve arızaya geçer.
 3. Diğer bir sebep de tahliye hortumunun sıkışması, bükülmesi, tıkanmasıdır. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlem hortumun herhangi bir yere sıkışıp sıkışmadığını kontrol etmektir. Bulaşık makinesi tahliye hortumu bükülmüş ise düzeltilmelidir.
 4. Elektrikten ötürü yaşanan arızalar olabilir
 5. Pompa Motoru pervanesi kırılmıştır.
 6. Pompa Motoru miadını doldurmuştur.

Günün her saatinde özgürce WHATSAPP dan iletişime geçip, BilgiFiyat veya Randevu alabilirsiniz!

Bulaşık Makinesi Temizliği ve Bakımı

Bulaşık Makinesi Temizliği ve Bakımı, Düzenli aralıklarla temizlenmesi halinde ürünün kullanım ömrü uzar ve sık karşılaşılan sorunlar azalır.

Makinenin dış yüzeyinin temizlenmesi

Makinenizin dış yüzünü ve kapı contalarını hassas bir temizlik malzemesi ve nemli bir bez yardımıyla hafifçe silin. Kontrol Panelini ise yalnızca hafif nemli bir bezle silin.

Makinenin içinin temizlenmesi

Filtrelerin temizlenmesi

Makinenin verimli çalışması için filtreleri haftada en az bir kez temizleyin. Filtreler üzerinde yemek artığı kalıp kalmadığını kontrol edin. Yemek artığı kalmışsa filtreleri çıkarıp musluk altında iyice temizleyin.

 1. Mikro filtre (3) ve kaba (2) filtre grubunu saat yönünün tersine çevirip çekerek yerinden çıkarın (A).
 2. Kaba filtre üzerindeki iki dili içeri doğru bastırarak kaba filtreyi gruptan ayırın (C).
 3. Üç filtreyi de musluk altında bir fırça yardımıyla temizleyin.
 4. Metal/plastik filtreyi yerine takın.
 5. Kaba filtreyi mikro filtrenin içine yerleştirin. Doğru yerleştiğinden emin olun. Tık sesi duyana kadar saat yönünde çevirin.
 6. Makine, filtresiz kullanılmamalıdır.
 7. Filtrelerin doğru takılmaması, yıkama etkinliğini azaltacaktır.

Hortum filtresinin temizlenmesi

Şehir şebekesinden veya su tesisatınızdan gelebilecek kirlerin (kum, kil, pas, vb) makineye zarar vermesi, su giriş hortumundaki filtre yardımıyla engellenir. Filtreyi ve hortumu zaman zaman kontrol edin ve gerektiği takdirde temizleyin.

 1. Musluğu kapayın ve hortumu sökün.
 2. Filtreyi hortumdan çıkardıktan sonra musluk altında temizleyin.
 3. Temizlediğiniz filtreyi yeniden hortum içindeki yerine yerleştirin.
 4. Hortumu musluğa takın.

Pervanelerin temizlenmesi

Makinenin verimli çalışması için pervaneleri haftada en az bir kez temizleyin.

Alt pervane temizlenmesi

Alt pervane deliklerinin tıkanıp tıkanmadığını kontrol edin. Tıkanıklık varsa pervaneyi çıkarıp temizleyin. Alt pervaneyi yukarı doğru çekerek çıkarabilirsiniz. Alt pervanede çatlaklık olduğunu tesbit ederseniz ve değiştirmek isterseniz; orijinal yedek parça için beyaz eşya servi numaramızdan bize ulaşık fiyat alabilirsiniz. Beyaz eşya servis numarası 05320515505

Üst pervane

Üst pervane deliklerinin tıkanıp tıkanmadığını kontrol edin. Tıkanıklık varsa pervaneyi çıkarıp temizleyin. Üst pervaneyi somununu sola doğru çevirerek çıkarabilirsiniz.
Üst pervaneyi yerine takarken somunu tam olarak sıktığınızdan emin olun.

Bulaşık Makinenizin diğer arızaları için Bulaşık Makinesi Servisi sayfamıza gidebilir, diğer arızalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.